Цікавинки


Математика — точна наука. Її теореми і аксіоми відомі навіть школярам. А ось чи знаєте ви сучасні цікаві факти про математику?                
Факт 1. Проклята 528-ма цифра!
 У 1853 р математик Вільям Шанкс опублікував власні розрахунки числа «пі», які він правиввручну до 707-го десяткового знаку. Минуло 92 роки, і в 1945 р, виявилося, що останні 180 цифр були обчислені неправильно, тобто математик допустив помилку на 528-й цифрі. До речі, на такі математичні розрахунки у вченого пішло 15 років.         
Факт 2. Хвороба «дискалькулія»
   Тепер низькі оцінки з математики можуть бути пояснені сердитим батькам та наявністю простого захворювання. Слово «дискалькулія» означає труднощі в розумінні прикладів, і вивченні математичної дисципліни.   
Факт 3. Астматик! 
    Існує гарне пояснення, того, що хтось впадає в паніку на іспиті з математики. У англійців слово «математика» — це анаграма до слова «астматик». Нагадаємо, що анаграма — літературний прийом, сенс якого — в перестановці букв слова, що дає в результаті інше слово, наприклад: Mathematics — asthmatic — me asthmatiк ‘.   
Факт 4.  Занадто дорога помилка ділення на нуль
  У 1997 році на одному з військових судів ВМФ США стався збій програми «Smart Ship» в результаті ділення на нуль (точніше, некоректного вводу даних), що вивело з ладу всі прилади на борту військового корабля США —  Йорктаун. Цей випадок на той час затьмарив всі цікаві факти з історії математики.   
Факт 5. Ціна питання – мільйон
  Один з найцікавіших фактів математики є те, що вона має досі багато невирішених питань. Відомий Математичний інститут пропонує $ 1000000 для тих, хто зможе вирішити будь-яку з цих семи невирішених проблем в математиці:      
  1. гіпотеза Ходжа     
  2. гіпотеза Пуанкаре     
  3. гіпотеза Рімана     
  4. гіпотеза Янга-Міллса     
  5. Рівняння Нав’є-Стокса: існування і гладкість      
  6. Гіпотеза Swinnerton-Дайера      
  7. Р порівняно з проблемою НП     

Якщо хтось із вас знайде рішення хоча б однієї математичної задачі, то "Нобелівська" премія з математики вам забезпечена!   
Факт 6. Рекорд 
У 2010 році у Всесвітній День Математика, 1,13 млн. студентів з більш як 235 країн встановили рекорд, відповідаючи правильно на 479,732,613 питань.   
Факт 7. Смерть, як математика.
 Абрахам де Муавр, англійський математик, в літньому віці виявив дивну властивість свого сну. Як виявилося, з кожним разом тривалість його сну збільшувалася рівно на 15 хвилин. Вчений навіть обчислив день, коли його сон мав тривати 24 години. Йдеться про 27 листопада далекого 1754. Того дня Абрахам де Муавр помер 
Факт 8. “Єврейський” плюс
 Більшість євреїв уникає символічного для християнства знака хреста. Тому в деяких єврейських школах на уроках математики замість плюса діти пишуть знак, схожий на перевернуту букву «т». 
Факт9. 666 
Якщо порахувати суму всіх чисел, розташованих на рулетці в казино, вийде число «диявола» — 666. 
Факт 10. Число 4. 
На Тайвані ви можете помітити, що практично ніде не зустрічається число «4». Справа в тому, що на китайській мові чотири звучить як «смерть». У 1995 році в Тайбеї навіть був прийнятий закон, який офіційно дозволив видалити цю цифру. Тому на Тайвані в більшості будівлях немає четвертого поверху.
Джерело: http://cikavi-fakty.com.ua/10-cikavix-faktiv-pro-matematiku/

З давніх-давен про славу математики, про її красу, логічність, стислість, бездоганну послідовність, дивовижні її результати писали не тільки великі математики, а й філософи, письменники, політики. Найкращі, найвлучніші, найдотепніші їхні висловлювання ставали крилатими афоризмами, а цитати з оригінальних творів найвидатніших учених переходили з покоління в покоління і ставали теж, у певному розумінні, сторінками історії розвитку математики. У наукових працях, листуванні, спогадах учених, зокрема математиків, починаючи від часів Платона й Архімеда і до наших днів можна знайти немало цікавих, глибоких і оригінальних думок про математику, її розвиток тощо. Ці афоризми й висловлювання допомагають повніше розкрити різні сторони математичної науки, надихають і підбадьорюють тих, хто входить у чарівно казковий світ цифр, чисел і фігур, тих, хто присвячує цьому світові своє життя...
* * *
Піфагор вважав, що люди одержали від богів дві блаженні здібності: говорити правду і творити добро. І перше, і друге, на його думку, властиве природі безсмертних.
* * *
Найдавніший текст, у якому згадуються дроби, це "Іліада Гомера": "Ночі дві частини пройшли і третя зосталась частина".
* * *
Платон вважав, що філософію можна зрозуміти лише знаючи математику. На фронтоні його школи, славнозвісної Академії, був напис: "Хай не входить сюди той, хто не знає геометрії".
* * *
Курт Гедель довів, що несуперечність будь-якої достатньо потужної математичної системи не може бути встановлена засобами цієї системи. Результат Геделя послужив підставою для таких висловів Германа Вейля:
"Бог існує, оскільки математика, безумовно, несуперечлива.
Але існує і диявол, оскільки довести її несуперечність ми не можемо".
* * *
Ф.Вієт вивів багато залежностей і різних співвідношень, зокрема, таку красиву формулу:

* * *
Із задач Г.Лейбніца
Показати, що m5 – m ділиться на 5.
Показати, що m7 – m ділиться на 7.
* * *
Видатного індійського математика-самоука С.Рамануджана (1887–1920) називали “математичним Паганіні”.
Одна з його задач. Довести рівність:


* * *
Найкомпактніша та найчудесніша із усіх формул: еіπ +1 = 0

* * *
Цікаві пари квадратів чисел:
122 = 144 і 212 = 441,
132= 169 і 312 = 961,
1122= 12544 і 2112 =44521,
1132 = 12769 і 3112 = 96721,
1222= 14884 і 2212 = 48841.
Можна довести, що таких пар чисел існує нескінченно багато, до того ж такі пари чисел існують і для інших показників степеня.
* * *
Виявляється, що такі числа-перевертні існують і щодо операції множення:
13х93 = 31х39,
14х82 = 41х28,
23х64 = 32х46,
34х86 = 43х68.
* * *
– У чому полягає різниця між математиком і фізиком?
– Математик вважає, що достатньо двох точок, щоб провести через них пряму. Фізик обов'язково вимагатиме додаткових даних.
Джерело:  "Математичні усмішки", Н.О. Вірченко